Sergey Karyakin: Satranç platformu lichess.org, Birleşik Rusya Takım Şampiyonası sonuçlarını sildi

Sergey Karyakin: Satranç platformu lichess.org, Birleşik Rusya Takım Şampiyonası sonuçlarını sildi
02 Şubat 2024,

Büyük Gosliga ve Rosliga turnuvalarını yöneten turnuva organizatörü Igor Kravchenkov’un hesabı engellendi
Kamu destek merkezleri arasındaki Birleşik Rusya takım şampiyonası, ülkenin dört bir yanından 65 takımı ve 360’tan fazla katılımcıyı platformda bir araya getirdi. Sergei Karyakin Satranç Kulübü projesi kapsamında 24 Ocak’ta gerçekleşti ve lichess’in en büyüklerinden biri oldu.

Kamu destek merkezleri arasındaki Birleşik Rusya şampiyonasının organizatörleri ve katılımcıları hiçbir kuralı ihlal etmedi. Dünya hızlı ve yıldırım şampiyonu uluslararası büyükusta Sergei Karyakin , turnuvanın tam tersine çok sayıda seyircinin ilgisini çektiğini ve platforma daha fazla ilgi gösterdiğini belirtti .

“ Igor Kravchenkov (turnuva organizatörü – editörün notu) iki yıldan fazla bir süredir platformda turnuvalar düzenliyor ve lichess’in hiçbir zaman herhangi bir şikayeti olmadı. Birdenbire Birleşik Rusya şampiyonasını kaldırmaya ve organizatörünü engellemeye karar vermeleri çok tuhaf görünüyor. Umarım bir açıklama alırız” dedi.

Lichess.org platformu 2010’dan beri varlığını sürdürüyor. Üç kategoride dünya satranç şampiyonu Magnus Carlsen de dahil olmak üzere pek çok unvanlı oyuncu sitede oynuyor ve kişisel ve takım turnuvaları düzenleniyor.

“Gosliga” iki yıl içinde gelişti ve şimdi de satranç oyuncularının yoğun ilgisini çeken “Rosliga” ortaya çıktı. Bu turnuvalar ülkeye ciddi faydalar sağlıyor ve güçlü bir takımı bir araya getiriyor. Projelere çok emek ve zaman ayırdım. Artık hesabım bloke olduğundan yeni turnuva oluşturamıyorum. Rosliga ve Gosliga’nın gelecekteki kaderi büyük bir soru işareti. Ayrıca lichess’in turnuvaları ve takımları sebepsiz yere kaldırmaya devam etmesi gibi büyük bir risk var. Lichess yönetiminin bu kararı beni hayal kırıklığına uğrattı. Platformun başka turnuvalara ev sahipliği yapmak için kullanılması artık pek mümkün görünmüyor,” yorumunu yaptı Igor Kravchenkov .

“Gosliga”, iki yılı aşkın süredir çeşitli departmanlardaki memurlar arasında düzenlenen bir dizi turnuvadır. Toplamda 11 bireysel, memurlar arasında ise 29 turnuva düzenlendi. 30 Mart 2023’teki 20. yıl dönümü turnuvası 45 takım ve 506 katılımcıyı bir araya getirdi.

2023 yılında ilk kez Gosliga’nın yan projesi olan Rosliga turnuvaları düzenlendi ve devlet şirketlerinden ve büyük Rus şirketlerinden takımlar katıldı. Mart 2023’ten itibaren 10 çevrimiçi turnuva ve Moskova’da yüz yüze bir final düzenlendi.

#Karyakin
#satranç
#şampiyonluk
#Satranç Turnuvası
#bölgeler
Kamu resepsiyonu
Bir istek oluştur

kaynak:https://er.ru/activity/news/sergej-karyakin-shahmatnaya-platforma-lichess-org-udalila-rezultaty-komandnogo-chempionata-edinoj-rossii