İlham Aliyev Dünya Bankası Genel Müdürü ile görüştü

 

 

 

İlham Aliyev Dünya Bankası Genel Müdürü ile görüştü

2024,

 

 

 

 

İlham Aliyev Dünya Bankası Genel Müdürü ile görüştü

 

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 18 Şubat’ta karşı tarafın talebi üzerine Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dünya Bankası Genel Müdürü Axel Trotsenburg ile görüştü.

 

 

 

Axel Trotsenburg, COP29’a ev sahipliği yaptığı için Azerbaycan’ı tebrik ederek, bunun ülkemizin yeşil geçişe ve iklim değişikliğiyle mücadeleye verdiği desteğin bir tezahürü olduğunu söyledi. Dünya Bankası’nın bu yönde Azerbaycan’la işbirliğine hazır olduğunu kaydetti.

Devletimizin başkanı tebriklerden dolayı şükranlarını dile getirdi.

 

 

 

Görüşmede Azerbaycan ile Dünya Bankası arasındaki işbirliğinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Azerbaycan’ın dış borcunun şu anda yüzde 7 civarında olduğu ve bunun çok olumlu bir gösterge olduğu, genel olarak ekonomik göstergelerin de oldukça olumlu olduğu vurgulandı.

 

 

 

COP29’un iklim finansmanı konusuna ayrılacağı dikkate alınarak, bu önemli etkinlik kapsamında Dünya Bankası ile Azerbaycan arasında iyi işbirliği fırsatlarının bulunduğuna dikkat çekildi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’da uygulanan yenilenebilir enerji projeleri hakkında bilgi verdi. Bunların öncelikle ulusal ve bölgesel düzeyde projeler olduğunu, bu bağlamda Karadeniz’in altına döşenecek elektrik kablosu projesinin ve Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki yenilenebilir enerji potansiyelinin 157 gigawatt’ın üzerinde olduğunu söyledi. Ülkemizin yakın gelecekte yeşil enerji ihracatçısı haline geleceği kaydedilerek tüm bunların olumlu adımlar olduğu kaydedildi.

 

 

 

Büyük boyutlu görseller
TÜM YAZILAR
HABERLER
BELGELER
VİDEOLAR
RESİMLER

kaynak:https://president.az/az/articles/view/64250