Devlet başkanı, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov’u kabul etti

 

 

Olaylar

Akorda

Devlet başkanı, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov’u kabul etti

2024

 

 

 

 

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı başkanını karşılayan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, özellikle Kazak-Özbek işbirliğinin tüm etkileşim yelpazesinde gelişmesinin yüksek dinamiklerine dikkat çekti. Ona göre Kazakistan, kardeş Özbekistan ile ilişkileri daha da güçlendirmeye öncelik veriyor.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in ikili ilişkilerin derinleşmesine önemli katkı sağladığını vurgulayan Devlet Başkanı, Kazakistan’ın bölge halklarının refahı ve refahı adına Özbekistan’ın girişimlerini desteklemeye devam etmeye hazır olduğunu ifade etti.

 

 

 

Toplantıda, ticari ve ekonomik işbirliğinin genişletilmesi konuları ele alınırken, iki ülke arasında yeni büyüme noktaları bulunmasının ve ticaret ciro hacminin artırılmasının önemi vurgulandı.

 

 

 

 

 

Devlet başkanı, transit ve ulaştırma sektöründe işbirliğinin güçlendirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Kendisi, Kazakistan’ın Darbaza-Maktaraal demiryolu hattının inşasına başladığını ve daha sonra Özbekistan sınırına erişim sağlanacağını, bunun da kargo taşımacılığı hacminin artmasına yardımcı olacağını söyledi.

 

 

 

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı ayrıca, Özbek tarafının Trans-Hazar uluslararası ulaşım güzergahının geliştirilmesine katılımının karşılıklı yarar sağlayan niteliğine de dikkat çekti.

 

 

 

Bakhtiyor Saidov ise ülkemizin liderine sıcak karşılamasından dolayı teşekkür ederek, Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın en iyi dileklerini kendisine iletti.

 

 

 

 

 

Bakana göre, devlet başkanları Kazakistan ile Özbekistan arasındaki müttefik ilişkileri güçlendirmek için çıtayı yüksek tuttu. Bu bağlamda Bakhtiyor Saidov, daha önce varılan anlaşmaların en üst düzeyde yüksek kalitede uygulanmasını sağlamak için ortak çalışma planlarını paylaştı.

 

 

 

 

 

Görüşmede su sektöründe işbirliği ve Orta Asya’da bölgesel güvenliğin sağlanması konuları da ele alındı.

 

 

 

 

Ayrıca, ikili ve çok taraflı nitelikteki toplantı ve etkinliklerin takvimi de gözden geçirildi.

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-prinyal-ministra-inostrannyh-del-uzbekistana-bahtiyora-saidova-1913413