Devlet başkanı Almatı’daki Ayusay çamur akışını tutan barajı ziyaret etti

 

 

Olaylar
Astana, Kazakistan
Devlet başkanı Almatı’daki Ayusay çamur akışını tutan barajı ziyaret etti

2023
Almatı şehri

Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in Almatı şehrine yaptığı çalışma gezisi, 1 Haziran 2023’te hizmete giren çamur akışını tutan barajı ziyaret ederek başladı.

 

 

 

Ayusay barajı, üst kesimlerinde 98 çamur akışı tehlikeli alan, 89 buzul, 20 moren ve buzul gölü bulunan Ülken Almatı Nehri havzasında yer almaktadır. Hidrolik yapı, çamur akışlarından kaynaklanan tehdidi en aza indirecek ve 500.000’den fazla insan ve yaklaşık 2.000 nesne için mühendislik koruması sağlayacaktır.

 

 

 

Kazakistan topraklarında yüksek dağ bölgesinde 970 moren gölü vardır ve bunların 156’sı tehlikeli patlamalardır. Acil Durumlar Bakanı Syrym Sharipkhanov’un bildirdiği gibi, bu yıl özellikle tehlikeli 13 gölde önleyici tedbirler alınıyor.

 

 

“Kazselezashchita” Devlet Kurumu başkanı Kairat Bekenov, doğal afetleri önleme çalışmaları hakkında Devlet Başkanını bilgilendirdi.

Ona göre Ülken Almatı, Esik, Talgar, Kaskelen ve Turgen nehirlerinin havzalarında suyun hızını azaltacak ve kanal akışını devam ettirecek kanalları stabilize etmek için yeni koruyucu yapıların inşa edilmesi gerekiyor.

Kassym-Jomart Tokayev’e hız, sıcaklık, su bulanıklığı ve diğer göstergeleri çevrimiçi olarak izleyecek 31 dijital ölçüm istasyonu kurmaya yönelik bir pilot proje sunuldu. Bu tür teknolojiler, ülkenin 7 dağlık bölgesinin tamamında tanıtılacak. Ölçüm istasyonlarından gelen bilgiler, Kazakistan Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanlığı Kriz Yönetim Merkezi’nin tek bir bilgi sistemine entegre edilmiş tüm bilimsel kuruluşlara ve ilgili departmanlara sunulacaktır.

 

 

 

Devlet başkanı, sakinlerin güvenliği için devam eden çamur akışı koruma önlemlerinin önemine dikkat çekti ve Acil Durumlar Bakanlığı, Almatı Şehir İdaresi ve “Kazselezashchita” Devlet Kurumu arasında yakın işbirliğine duyulan ihtiyacı vurguladı.

 

 

 

 

 

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-posetil-selezaderzhivayushchuyu-plotinu-ayusay-v-almaty-1875658