Darvaz ilçesinde “Romaishgaron Meydanı” açılışı

 

 

 

 

Darvaz ilçesinde “Romaishgaron Meydanı” açılışı

.2023 , Darvaz ilçesi

 

 

 

 

15 Ağustos’ta barışın ve ulusal birliğin kurucusu – ulusun lideri, Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Emomali Rahmon, 15 Ağustos’ta Darvoz ilçesinde sanatçıların heykellerinin bulunduğu “Romaishgaron Meydanı” nın açılışını yaptı.

Tacik kültür ve sanatı alanındaki büyük insanların güzel anısını onurlandırmak için, Darvaz bölgesinin ana girişinde, ulusun lideri Emomali Rahmon’un girişimiyle Tacikistan’ın ulusal sanatçısının heykelleri dikildi. Tacik sanatının ustası – Akasharif Juraev, klasik Tacik-Fars sanatçısı – Borbadi Marvazi ve Tacikistan’ın ulusal sanatçısı – Abdullah Nazri uzadı.

 

 

 

 

Bu yorulmak bilmez yüzlerin anıtı, yerli girişimcilerin katkılarıyla yüksek resim sanatına sahip ünlü Tacik heykeltıraşlar tarafından yapılmıştır.

Darvoz ilçesinde onlarca dahinin, bilim ve kültürün önde gelen şahsiyetlerinin yetiştiği ve Tacikistan’ın gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli rol oynadığı söylenmelidir.

Akasharif Juraev ve Abdullah Nazri de bugün çocukları ve müritleri tarafından meslek okulu sürdürülen şahsiyetlerdendir. Akasharif Djuraev, Tacik halkının müzik geleneklerinin bir devamıdır ve bestelediği şarkılar yorulmaz ve dillerin virtüözleridir.

Borbadi Marvazi, romishgarların kralı olarak anılan Tacik bezavol sanatının en ünlü simalarından biridir.

 

 

 

 

Burada Akasharif Juraev’in çocukları ve takipçileri, Abdulla Nazri ve mahalle sanatçılarının katılımıyla özgün Tacik müzik sanatının bu parlak yüzlerinin eserlerinden renkli bir kültür programı sunuldu.

Tacik sanat ve kültürünün parlayan figürlerinin yüceltilmesi, Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Emomali Rahmon’un kültür politikası bağlamında uygulanmakta ve kişiliklerinin onurlandırılmasına katkıda bulunmaktadır.

Facebookheyecan

kaynak:http://www.president.tj/node/31241?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter