Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, AGİT Dönem Başkanı ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Buyar Osmani’yi kabul etti

 

 

 

 

Olaylar

Akorda

Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, AGİT Dönem Başkanı ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Buyar Osmani’yi kabul etti

2023

 

 

 

Buyar Osmani’yi karşılayan Devlet Başkanı, AGİT Dönem Başkanı olarak Astana’ya yaptığı ziyaretin önemine dikkat çekti.

– Ziyaretiniz bizim için çok önemli ve bu örgütün güvenilir bir üyesi olarak AGİT’e olan bağlılığımızı vurgulamak istiyorum. Örgüt içinde ne yazık ki var olan bölünmelere rağmen AGİT’in yeri doldurulamaz ve onun potansiyelini sürdürmek için çaba göstermeliyiz. 2025’te Helsinki Nihai Senedi’nin 50. yıl dönümünü kutlarken, AGİT’in benzersiz bir diyalog platformu olarak hizmet etmeye devam etmesini sağlamak hayati önem taşıyor. Kassym-Jomart Tokayev, AGİT ile güçlü ortaklığımızın, 2010 AGİT Zirvesi’nin Astana Deklarasyonu’nda kutsal kabul edilen güvenli bir topluluk oluşturma ortak vizyonuna dayandığını söyledi.

 

Devlet başkanı, Kazakistan ile Kuzey Makedonya arasındaki ilişkileri güçlendirme beklentileri üzerinde ayrıca durdu.

– İkili işbirliği çerçevesinde herhangi bir sorunumuz yok. İşbirliğini genişletme konusunda oldukça önemli sonuçlar elde ettik. Cumhurbaşkanı, ülkenizin Kazakistan’ın Avrupa’daki çok önemli bir ortağı olarak görüldüğünü ve Üsküp’te büyükelçiliğimizi açmaya karar verdiğimizi kaydetti.

 

 

 

 

 

Buyar Osmani de AGİT’in Kazakistan ve Orta Asya bölgesi ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini vurguladı. Ona göre, 2010 yılında Astana’da düzenlenen AGİT Zirvesi, Kazakistan’ın örgütün ana faaliyetlerini desteklemedeki aktif rolünü kanıtladı.

 

 

 

 

– Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanlığı’nın sloganı, insan merkezli yaklaşımımızı yansıtan “Her şey halk için” dir. Reform gündeminiz de insan odaklı ve birçok açıdan sadece AGİT’in ilke ve taahhütleriyle değil, aynı zamanda dönem başkanlığımızın öncelikleriyle de uyumlu. Bakan, Kazakistan’ın hem bölgesel hem de bölgeler arası işbirliğindeki kilit rolünü de not ediyoruz dedi.

Görüşme sonunda Devlet Başkanımız Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’ye geçmiş olsun dileklerini ileterek Kazakistan’a ziyarete davet etti.

 

 

geri gelmek geri gelmektwitter Facebook Fok

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/prezident-kasym-zhomart-tokaev-prinyal-deystvuyushchego-predsedatelya-obse-ministra-inostrannyh-del-respubliki-severnaya-makedoniya-buyara-osmani-1171515