Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Taşkent Şehitliği’nde düzenlenen törende konuştu

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Taşkent Şehitliği’nde düzenlenen törende konuştu

.2023

“Tanıklar ve kanıtlara rağmen savaş suçluları yargılanmadı”
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Taşkent, Tatlısu ve Terazi köylerinde şehit edilenler için Taşkent Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine katıldı.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada Taşkent, Tatlısu Terazi şehitlerine rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent Ecevit’in “Hem Türklere hem Rumlara barış götürmek için Kıbrıs’a harekat gerçekleştiriyoruz” açıklamasına rağmen Rum-Yunan ikilisinin orantısız güçle toplu kıyımlara devam ettiğini söyledi.

 

 

 

 

Muratağa, Sandallar ve Atlılar şehitlerinin de dün anıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Savunmasız insanların toplu kıyımı büyük bir savaş suçu olarak tarihteki yerini aldı. Ne yazık ki bu suçlara alet olanlar, tanıklar, kanıtlarla sabit olmasına rağmen Güney Kıbrıs’taki devlet bunu yargıya götürmeyip yaşananlara seyirci kaldı” dedi.

Bu katliamlara Barış Gücü’nün seyirci kaldığını, bunu da unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, yıllar sonra Bosna Hersek’te de benzer olayların yaşandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Çok büyük bedeller ödenerek bugünlere gelindi. Bizi sürdürülmeyecek herhangi bir anlaşmaya sürükleyecek baskılara boyun eğmeyeceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

Kıbrıs’ta kalıcı bir anlaşma için egemen eşitliğin, eşit ulusal statünün ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün yaşamsal öneme haiz olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Kıbrıs’ta 49 yıldır barış, güven ve huzur içinde yaşanmanın bizler için ne kadar kıymetli olduğunu şehitlerin manevi huzurunda bir kez daha ifade ediyorum” şeklinde

Dosya Adı

kaynak:https://www.kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-taskent-sehitliginde-duzenlenen-torende-konustu-11403