Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi’nde Evkaf Yazışmaları Fonu’nun açılış etkinliğinde konuştu:

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi’nde Evkaf Yazışmaları Fonu’nun açılış etkinliğinde konuştu:

.2023

 

 

 

 

“Özden gelen haklar için arşivdeki belgelerden yararlanılıyor”

 

 

 

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi’nde Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin katkılarıyla düzenlenen Evkaf Yazışmaları Fonu’nun açılışı etkinliğine katıldı.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, açılışta yaptığı konuşmada, Osmanlı arşivlerinin dünyada ilk 3’ün içerisinde yer aldığına işaret ederek, Kıbrıs Türkleri’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olduğunu ve şu ana kadar 1796 yılından itibaren evrakların arşivlendiğini söyledi.

 

 

 

 

Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi’nde çok sayıda evrak ve bilgi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, bunların arşivlenip, dijital ortama aktarılarak, geleceğe taşımanın önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, arşivlerin geleceğe aktarılması için Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi’nin, Teşkilat Yasası’nda mühendis alımı ile ilgili düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

 

 

 

 

Girit adasında geçmişte yaşananların, Kıbrıs’ta da yaşanılmasına ramak kala özden gelen haklarla Kıbrıs Türkleri’nin de ortağı olduğu 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, özden gelen hakların arşivlerdeki belgelerle ispatlandığını vurguladı.

Mavi vatan, özden gelen haklar ve güvenlik meseleleri açısından egemen eşitlik ve eşit statünün tanınması ile müzakerelere başlanacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta iki ayrı eşit egemen devletin işbirliği ile bir anlaşma istediğini kaydetti.

 

 

 

 

Evkaf Yazışmaları Fonu ile ilgili büyük bir titizlik ve gayretle çalışma yapanları tebrik eden Cumhurbaşkanı Tatar, çalışmalara katkı koyan ve emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-milli-arsiv-ve-arastirma-dairesinde-evkaf-yazismalari-11389