Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefke’nin 49’ncu kurtuluş yıl dönümü kutlamalarında konuştu:

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefke’nin 49’ncu kurtuluş yıl dönümü kutlamalarında konuştu:
17.08.2023

 

 

 

 

“İkinci Kıbrıs Barış Harekatı sayesinde yok oluştan kurtulduk ve devlet sahibi olduk”

Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefke’nin kurtuluşunun 49. yıl dönümü nedeniyle Lefke Kemal Özalper Şehitliği’nde ve Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenlere katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, Lefke’nin 49’ncu kurtuluş yıldönümü kutlamalarına katılmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, şehit ve gazileri saygıyla andı.

 

 

 

20 Temmuz 1974 yılında düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs Türkleri’nin bir kısmının özgürlüğe kavuştuğuna işaret eden Cumhurbaşkan Tatar, ardından Cenevre’de görüşmeler gerçekleştirildiğini ancak anlaşmaya ramak kala verilen sözleri yerine getirmeyen Rumlar’ın, Muratağa, Atlılar ve Sandallar köylerinde Türkleri katlettiğini söyledi.

Türkiye’nin katliamlara seyirci kalmadığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, düzenlenen ikinci barış harekatı ile mücahitlerin de desteğiyle 14 Ağustos’ta Mağusa’nın ve 16 Ağustos’ta Lefke’nin kurtulduğunu ifade etti.

 

 

 

 

KKTC’nin sınırlarının da çizildiği İkinci Barış Harekatının Kıbrıs Türkü’nün varlığı için önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Şu an onurumuzla yaşıyorsak harekata borçluyuz” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün yok oluştan kurtularak, bir devlet sahibi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’nin, Türk Devletler Teşkilatı’na Anayasal adıyla üye olduğunu hatırlattı.

 

 

 

 

Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa iki devlet temelinde olacağını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, tek taraflı olarak Avrupa Birliği’nde yer alan Kıbrıs Rum tarafı ile federasyon temelinde varılacak anlaşmanın, Türkiye’nin bölgeden dışlanması ve Kıbrıs’tan bağının koparılmasına neden olacağını vurguladı.

Lefke’nin gelişmesi için projelerin hayata geçtiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Lefke Avrupa Üniversitesi, eko turizm ve tarımsal faaliyetlerde ilerlemeler yaşandığını yeni açılan çevre yolu ile ulaşımın kısaldığını vurguladı.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-lefkenin-49ncu-kurtulus-yil-donumu-kutlamalarinda-konustu-11409