Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konferans vermek için ülkeye gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı kabul etti

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konferans vermek için ülkeye gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı kabul etti

.2024
Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Fotoğraflar

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tarihçi akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın bu yıl 100’üncü doğum yılı olduğuna dikkat çekerek, bu vesileyle İlber Ortaylı’nın Kıbrıs’ta “Artık Herkes Onun Yolunda: Rauf Denktaş” isimli konferans vermesinin önemine vurgu yaptı.

Kıbrıs Türkü’nün büyük mücadeleler verdiğini ve devlet sahibi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, bu noktadan geri dönülmeyeceğini kaydetti.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya Kıbrıs Türkü’ne ve Kıbrıs milli davasına verdiği destekten dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın düzenlediği konferanslara büyük ilgi gösterildiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı da kabulden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın sürdürdüğü iki devletli çözüm politikasının önemine değinerek, iki devletli çözüm vizyonunun Türk Devletleri ve uluslararası camia içerisinde yer bulduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı ayrıca geçmişte gün gelip Türk Devletlerinin kurulacağını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını resmi olarak kabul edeceklerini hayal bile edilemeyeceğini ancak günümüzde bunların gerçekleşmeye başladığını memnuniyetle gördüklerini kaydetti.
Kabulde Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Gökhan Güler de yer aldı.

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-konferans-vermek-icin-ulkeye-gelen-prof-dr-11954