Bakan Jeyhun Bayramov’un Parlamentolararası Birlik Genel Sekreteri Martin Chungong ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

No:039/24, Bakan Jeyhun Bayramov’un Parlamentolararası Birlik Genel Sekreteri Martin Chungong ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

1 Şubat 2024’te Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Parlamentolararası Birlik Genel Sekreteri Martin Chungong başkanlığındaki bir heyeti kabul etti.

 

 

 

Toplantıda Azerbaycan ile Parlamentolararası Birlik arasındaki mevcut işbirliğinin gelişme umutları ve bölgedeki mevcut durum ele alındı.

 

 

 

Bakan Ceyhun Bayramov, Parlamentolararası Birliğin ağ oluşturma, fikir alışverişinde bulunma ve farklı ülke parlamentoları arasında temas kurulmasına katkı sağlama açısından önemli bir görevi olduğuna dikkat çekerek, Birliğin faaliyetlerine ülkemizin de aktif olarak katıldığını söyledi. . Ülkemiz Bağlantısızlar Hareketi’nin (NGM) başkanlığı döneminde kurulan Parlamentolararası Birlik ile Parlamentolararası Birlik’in Parlamento Ağı arasında geniş işbirliği perspektiflerinin bulunduğu kaydedildi.

 

 

 

BM sisteminin en büyük etkinliği olan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin 29. Taraflar Konferansı’nın (COP29) 2024 yılında ülkemize ev sahipliği yapacağını kaydeden Bakan Ceyhun Bayramov, hazırlık çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi. Bu doğrultuda yapılan açıklamada, Parlamentolararası Birlik’in etkinliğe yakından katılacağını umduğu ifade edildi.

 

 

 

Çatışma sonrası dönemde Bakan Ceyhun Bayramov, bölgedeki mevcut durum, ülkemizin kurtarılan topraklarında yürütülen restorasyon ve imar çalışmaları ile barış girişimleri hakkında karşı tarafa detaylı bilgi verdi. Bölgeye ilk kez organizasyon düzenlendi. Ülkemizin sergilediği bu duruşa rağmen işgal ve çatışmalar sırasında eylemsizlik sergileyen bir takım uluslararası kuruluşların mevcut normalleşme gündemini baltaladığı kaydedildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin ülkemize karşı attığı son adımı da bu çifte standartların bir başka göstergesi olarak değerlendirdiğimiz dikkatimize sunuldu.

 

 

 

Genel Sekreter Martin Chungong, ülkemize yapacağı bir sonraki ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Parlamentolararası Birliğin Azerbaycan ile işbirliğinin daha da geliştirilmesiyle ilgilendiğini söyledi. Bu yıl COP29’a ev sahipliği yapacak olan Azerbaycan’ın başarılı başkanlığına güvendiğini ifade eden Genel Sekreter, söz konusu etkinliğin organizasyonu konusunda önceki başkanlıklarla yakın temaslarda bulunulmasının Azerbaycan’ın yapılan çalışmalara sistematik yaklaşımını gösterdiğini söyledi.

 

 

Toplantıda karşılıklı ilgi duyulan diğer konular hakkında detaylı görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Paylaş

BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://www.mfa.gov.az/az/news/no03924