Bakan Jeyhun Bayramov’un Hindistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

No:023/24, Bakan Jeyhun Bayramov’un Hindistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Devlet ve Hükümet Başkanları Zirve Toplantısı çerçevesinde 19 Ocak 2024 tarihinde Hindistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile bir araya geldi. Bağlantısızlar Hareketi (NAM) Uganda’nın Kampala kentinde düzenlendi.

 

 

 

 

Toplantıda Azerbaycan ile Hindistan arasındaki güncel işbirliği gündeminin yanı sıra bölgesel duruma ilişkin konular ele alındı.

 

 

 

 

Taraflar, iki ülke arasında ekonomi, ticaret, turizm, kültür, eğitim, ulaşım vb. gibi çeşitli alanlarda fikir alışverişinde bulundu. bu yönlerde ikili ve çok taraflı iş birliği imkanlarının bulunduğunu, mevcut potansiyelin bu yönde kullanılması olanaklarının tartışılması için siyasi istişarelerin ve ikili ekonomik komisyon mekanizmasının önemini kaydettiler.

 

 

 

Son birkaç yıldır siyasi temasların artmasının ilişkilere olumlu katkı sağlaması açısından önemi vurgulanıyor.

 

 

 

 

Bakan Ceyhun Bayramov da meslektaşına çatışma sonrası dönemde bölgedeki mevcut durum, zorluklar ve fırsatlar hakkında bilgi verdi. Uluslararası toplumun barış inşa edici tedbirlerine destek vermenin ve Ermenistan’ın yapıcı olmayan tavrını sürdürmesinin önlenmesinin her zamankinden daha önemli olduğu vurgulandı.

 

 

 

Bakanlar, iki ülke ilişkilerinde zorluklara neden olan konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunarak, karşılıklı olarak pozisyonları vurguladılar ve bu konuların çözümüne yönelik diyaloğun sürdürülmesinin önemini vurguladılar.

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no02324