Bakan Jeyhun Bayramov’un Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri ve Yurt Dışı Ulusal Toplum Bakanı Ahmed Attaf ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

No: 018/24, Bakan Jeyhun Bayramov’un Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri ve Yurt Dışı Ulusal Toplum Bakanı Ahmed Attaf ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 19. Devlet Başkanları Zirvesi çerçevesinde 19 Ocak 2024 tarihinde Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri ve Yurtdışı Ulusal Topluluklar Bakanı Ahmed Attaf ile görüştü. ve Bağlantısızlar Hareketi Hükümeti (NAM).

 

 

 

Toplantıda, iki ülke arasındaki mevcut ikili ve çok taraflı işbirliği gündeminin yanı sıra bölgesel duruma ilişkin konular ele alındı.

 

 

 

Azerbaycan ile Cezayir arasında son dönemde karşılıklı temasların arttığının gözlemlenmesi memnuniyetle kaydedildi.

 

 

 

Ülkelerimiz arasında ekonomi, ticaret, enerji güvenliği, eğitim, kültür vb. farklı alanlar bulunmaktadır. Yönlerde geniş işbirliği perspektiflerinin bulunduğu siyasi istişare platformunun mevcut fırsatların tartışılması açısından önemine dikkat çekildi.

 

 

 

Bakan Ahmet Attaf, Azerbaycan’ın 4 yıl boyunca Millet Meclisi’ne başarıyla başkanlık ettiğini, Hareketin canlanmasında önemli rol oynadığını belirterek, gösterilen çabalardan dolayı Azerbaycan tarafına teşekkür etti. Cezayir ile Azerbaycan arasında özellikle bölgesel ve uluslararası örgütler çerçevesinde karşılıklı yarar sağlayan bir işbirliği gündeminin bulunduğu ve bu yöndeki işbirliğinin daha da genişletilmesi için karşılıklı temasların arttırılmasının önemi vurgulandı.

 

 

 

Toplantıda karşılıklı ilgi duyulan diğer konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Paylaş

BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no01824