Bakan Jeyhun Bayramov’un BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Genel Sekreteri Simon Steele ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

No:040/24, Bakan Jeyhun Bayramov’un BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Genel Sekreteri Simon Steele ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

1 Şubat 2024 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Genel Sekreteri Simon Steele ile görüştü.

 

 

 

Toplantıda, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı’nın 29. oturumuna ilişkin hazırlık çalışmaları ve organizasyon konuları ele alındı.

 

 

Bakan Ceyhun Bayramov, özellikle son dönemde çevrenin korunması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş konusunda ülkemiz tarafından pratik adımlar atıldığını, geçen yıl düzenlenen COP28 Zirvesi’nde Azerbaycan’ın bir takım küresel yükümlülüklere katıldığını ifade etti.

 

 

 

Azerbaycan, COP29’un organizasyon da dahil olmak üzere içerik açısından üst düzeyde gerçekleştirildiğine ve COP29 mirasının iklim değişikliğiyle mücadele alanında uluslararası çabalara katkıda bulunacağına duyduğu güveni dile getirdi.

 

 

 

İcra Sekreteri Simon Steele, COP29’a ev sahipliği yapma çerçevesinde Azerbaycan’ın yürüttüğü hazırlık çalışmalarını yüksek profesyonellikle sürdürmenin memnuniyet verici olduğunu vurguladı. COP29 organizasyonu konusunda ülkemize başarılar dileyen Genel Sekreter, Sekretaryanın bu yönde yapılan çalışmalara yakından katkı sağlayacağını söyledi.

 

 

 

Toplantıda ayrıca karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer konular da görüşüldü.

Paylaş

BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no04024