Bakan Jeyhun Bayramov’un Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve Din Bakanı Diana Mondino ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin basın bilgisi

 

 

 

No:032/24, Bakan Jeyhun Bayramov’un Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve Din Bakanı Diana Mondino ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin basın bilgisi

 

 

26 Ocak 2024 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve Din Bakanı Diana Mondino arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

 

 

 

 

Telefon görüşmesi sırasında Bakan Ceyhun Bayramov, öncelikle Bakan Mondino’yu yüksek göreve atanmasından dolayı tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

 

 

 

Azerbaycan ile Arjantin arasındaki ilişkilerin mevcut durumu ve geleceği tartışıldı, ülkeler arasında siyasi istişarelerin önemine dikkat çekildi. Azerbaycan-Arjantin Ortak Çalışma Grubu’nun ticari ve ekonomik işbirliğine yönelik çalışmalarının yoğunlaştırıldığı, bir sonraki toplantıya hazırlıkların önemine dikkat çekildi.

 

 

 

Ekonomik, tarımsal, alternatif enerji, eğitim, kültür ve diğer alanlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliğinin genişletilmesi potansiyelinin varlığı, bunun yanı sıra geçen yıl ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümünün kutlanması ve ortak etkinliklerin düzenlenmesi memnuniyetle vurgulandı.

 

 

 

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (COP29) 29. Taraflar Konferansı’nın bu yıl ülkemize ev sahipliği yapmasının büyük önem taşıdığı, etkinliğin ülkemiz arasında üst düzey temaslar için önemli bir platform olacağı kaydedildi. ülkeler.

 

 

 

Telefon görüşmesi sırasında karşılıklı ilgi duyulan diğer konular görüşüldü.

 

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no03224